Kolorowy terminal na Ubuntu i innych unixach

Czy Twój terminal jest czarno-biały lub czarno-zielony ?
Smutny? Nie chcesz się z nim identyfikować?

Już dzisiaj możesz to zmienić !

Brzmi jak reklama w telewizji? Tak, ale to tylko po to, aby zachęcić do zmiany koloru swojego znaku zachęty na... bardziej zachęcający ;)

 

terminal.png

 

Ładny, prawda? Mi się podoba ;)


Co będziemy potrzebować?


1. Wyobraźni :)
2. http://bashrcgenerator.com/
3. https://github.com/jimeh/git-aware-prompt

 

Zacznijmy od pkt nr 3 . Link, który podałem wyżej umożliwia wyświetlenie aktualnego brancha z GITa, na którym działamy oraz pokazuje (czego akurat na screenie nie ma) czy są jakieś zmiany czy nie - w moim przypadku czerwona gwiazdka.

 

Po instalacji powyższego skryptu nie edytujmy jeszcze plików ~/.bash_profile lub ~/.profile lub ~/.bashrc  - zrobimy to później.

 

Następnie przechodzimy do generatora basha. Tutaj możemy zdefiniować sobie z jakich elementów i KOLORÓW ! ma się składać nasz znak zachęty. Tutaj wykorzystajmy pkt 1 - wyobraźnię :)

 

Po wybraniu klocków zostanie nam wygenerowany export PS1 . Teraz możemy go rozbudować o dodatkowe opcje z git-aware-prompt.
Ostatecznie mój export PS1 wygląda w ten sposób:

export PS1="[\[$(tput sgr0)\]\[\033[38;5;2m\]\u\[$(tput sgr0)\]\[\033[38;5;15m\]][\[$(tput sgr0)\]\[\033[38;5;14m\]\w\[$(tput sgr0)\]\[\033[38;5;15m\]]\[$(tput sgr0)\] \[$txtylw\]\$git_branch\[$txtred\]\$git_dirty\[$txtrst\]\$ "

Teraz edytujemy plik ~/.bash_profile lub ~/.profile lub ~/.bashrc (w zależności od systemu) i wklejamy nasz export PS1 na sam dół pliku.
Teraz wystarczy wpisać source ~/.bash_profile (dla Ubuntu) - zmiany powinny być widoczne od razu. Jeśli nie, to należy zrestartować komputer :)