Seafile - WebDAV

Dropbox... pewno większość zna tą chmurkę. Oferuje on 2GB miejsca w wersji darmowej.
A gdyby tak z własnego VPSa / dedyka zrobić taką chmurkę... ? Tak, jest to możliwe.

Służy do tego serwer i klient Seafile. Instalacja sama w sobie jest w miarę prosta i nie będę jej tutaj opisywał, bo to nie temat tego wpisu.

Tematem tego wpisu będzie obsługa WebDAV. Do czego on nam się przyda ? Np do korzystania z eksploratora plików na Adroida (np ES File Explorer) czy synchronizacji folderów (folder sync).
Bardzo wygodne rozwiązanie. Koniec gadania / pisania, do dzieła!

 

Pełna instrukcja jest tutaj: WebDAV extension | Seafile Server Manual , ja raczej opowiem na co zwrócić uwagę podczas konfiguracji, bo sam straciłem mnóstwo czasu na błahym problemie.

Pierwsze co musimy zrobić, to zalogować się na nasz serwer. Dla ułatwienia SEAFILE będzie oznaczało ścieżkę, gdzie mamy zainstalowanego Seafile'a.

Edytujemy plik SEAFILE/conf/seafdav.conf wpisując / zmieniając jego treść na:

 

[WEBDAV]
enabled = true
port = 8080
fastcgi = true
share_name = /seafdav

 

Kilka słów wytłumaczenia. Zakładam, że mamy postawiony u siebie serwer WWW - apache albo nginx - potrzebne do ustawienia wartości share_name - przez to będziemy łączyć się do WebDAVa - ADRES_DO_SEAFILE/seafdav .

Kolejna ważna rzecz to port - to nad nim spędziłem najwięcej czasu, ponieważ w instrukcji podany był port 8080, na który nie mogłem się połączyć - wykorzystywałem go do innego celu.
Dlatego najlepiej zmienić go na jakiś inny, niestandardowy :)

Następna rzecz to edycja virtual hosta dla seafile'a - w instrukcji są podane gotowce, przy czym należy zmienić ścieżkę na tą z share_name oraz port.

Teraz wystarczy zrestartować serwer Seafile oraz WWW i gotowe. Możemy korzystać z WebDAV:)