Raspberry PI – malinowy raj

Malinowy raj… Ktoś, kto lubi jeść maliny może rozczarować ten wpis, że nie będzie o tych pysznych owocach, ale dla osób chcących stworzyć własny serwer WWW, plików czy drukarek będzie to na pewno smaczny kąsek. Zapraszam :)

Raspberry-Pi-logo.png

Na początku należy napisać czym jest Raspberry PI. Ze względu, że wiele jest takich opisów w internecie po prostu je zacytuję.

The Raspberry Pi is a credit-card sized computer that plugs into your TV and a keyboard. It’s a capable little PC which can be used for many of the things that your desktop PC does, like spreadsheets, word-processing and games. It also plays high-definition video. We want to see it being used by kids all over the world to learn programming.

Źródło: http://www.raspberrypi.org/faqs

Lub polska Wikipedia

Raspberry Pi – platforma komputerowa stworzona przez Raspberry Pi Foundation. Premiera urządzenia miała miejsce 29 lutego 2012 roku.

Urządzenie oparte jest na układzie Broadcom BCM2835 SoC, który składa się z procesora ARM1176JZF-S 700 MHz, VideoCore IV GPU i 256 lub 512 megabajtów (MB) pamięci RAM. Urządzenie nie posiada wbudowanego dysku twardego, a w zamian posiada złącze dla kart SD w celu załadowania systemu operacyjnego i przechowywania danych. Raspberry Pi posiada również złącze USB do podłączenia dowolnych urządzeń zewnętrznych.

Urządzenie działa przy współpracy z systemami operacyjnymi opartymi na systemie Linux oraz RISC OS.

Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Raspberry_Pi

Ok, wiemy co to jest, to jeszcze rzut oka na schemat budowy Maliny.

RaspiModelB.png

Jak widać zawiera sobie wyjście AUDIO, USB (2 sztuki), LAN, HDMI co daje całkiem duże pole do popisu. A do czego można go wykorzystać? Do czego dusza zapragnie i zasoby pozwolą.  Może być to nasz prywatny serwer WWW, baz danych, poczty, serwer plików (nawet własna chmura) czy serwer drukarek.

Ok, znamy logo, znamy schemat, czas na real foto. Dla porównania położyłem obok paczkę gum do żucia, żeby mieć porównanie co do wielkości.

20130522_115038.jpg

20130522_115120.jpg

20130522_115530.jpg

Jak widać urządzenie jest na prawdę małe, ale daje bardzo dużo frajdy :)

Ok, ale żeby zacząć się bawić należy zainstalować na nim system. Potrzebujemy do tego karty pamięci o co najmniej 2 GB. Zalecane jest używanie kart powyżej 2GB, żeby mieć miejsce na dodatkowe oprogramowanie czy pliki. Ja użyłem Raspbian „wheezy” , jest to Debian dla Malinki. Ma praktycznie taką samą składnię co Ubuntu co jest dużym ułatwieniem dla użytkowników korzystających na codzień z Ubuntu. Albo chociaż raz wpisali coś do terminala ;)

Żeby pobrać tą wersję należy wejść na stronę http://www.raspberrypi.org/downloads  a następnie wybrać sposób pobrania plików – bezpośredni albo torrent. Pobrany obraz należy wgrać na kartę za pomocą programu Win32 Disk Imager.

Instalacja na karcie jest bardzo prosta. Włączamy powyższy program, wskazujemy gdzie jest obraz, literę pendriva i klikamy na write.

win32_image.png

Teraz wystarczy wsadzić kartę do Maliki i włączyć ja do zasilania.

Zapewne jak w trakcie zakupów była informacja o zakupie kabla HDMI. Jeśli nie masz takowego, to nie musisz kupować o ile masz dostęp do routera (żeby sprawdzić jakie IP zostało przydzielone Malinie). Po pierwszym podłączeniu należy poczekać ok 5-10 min aby system się zainstalował, a następnie połączyć się przez program Putty po SSH.

Domyślny login to pi, a hasło raspbbery. Po zalogowaniu należy wykonać jeszcze kilka początkowych czynności konfiguracyjnych takich jak rozszerzenie partycji na karcie pamięci czy ustawienie strefy czasowej.

Pierwszym poleceniem jakie należy wpisać to sudo raspi-config . Pojawi nam się piękne, niebieskie okienko (nie, nie, to nie Blue Screen Of Death :) )

rasp_config.png

Teraz musimy przebrnąć przez kilka początkowych ustawień. Nie będę z każdego poziomu robił screenów, tylko opiszę cyferkami co należy zrobić.

  1. 1 – rozszerzenie partycji na całą kartę pamięci
  2. 8 – A2 (lub 2) – wybranie nazwy hosta, może być dowolne, ale jeśli będziemy wykorzystywać to jako serwer, dobrze jest wpisać nam domenę, jaką wskażemy na Malinę
  3. 8 – A3 (3) – przydział pamięci dla GPU – jeśli nie korzystamy z interfejsu graficznego to można ustawić 16 MB
  4. 8 – A5 (5) – aktualizacja pakietów na Malince
  5. 4 – I2 (2) – ustawiamy strefę czasową

Po tym wszystkim możemy zrestartować urządzenie ( sudo init 6 ). Teraz jest gotowe do pracy i możemy rozpocząć instalację potrzebnych programów.