Concrete5 – instalacja szablonu

Instalacja nowego szablonu jest bardzo prosta i sprowadza się do wgrania plików na serwer i aktywowania w panelu administracyjnym.
Ale zacznijmy od początku.

Po ściągnięciu szablonu, należy go rozpakować. Po rozpakowaniu cały folder wrzucamy do katalogu themes.

concrete5_dodajemy_blok_001.pngTeraz przechodzimy do panelu administracyjnego i wchodzimy w zakładkę Themes. Jeśli szablon jest poprawnie skonstruowany i wgrany na serwer, na samym dole listy powinniśmy ujrzeć jego możliwość instalacji.

 

Po wybraniu Install pojawia się podsumowanie. W zależności od stopnia zaawansowania instalator może stworzyc akcje, które dodadzą nowe typy podstron dla szablonu. Dzieje się to automatycznie, dlatego nie ma co się bać. To po prostu informacja.

 

Po wybraniu ok, Concrete zainstaluje template.

concrete5_dodajemy_blok_009.png

W celu aktywacji musimy wrócić do Themes, znaleźć na liście nasz szablon i kliknąć na Activate.

concrete5_dodajemy_blok_010.png

Potwierdzenie naszej decyzji….

concrete5_dodajemy_blok_011.png

… i informacja o aktywowanym szablonie.

concrete5_dodajemy_blok_012.png

Czasami autor szablonu albo my sami, jako autorzy, będziemy chcieli dodać nowy typ podstrony do formularza. Niestety Concrete automatycznie nam go nie znajdzie pomimo poprawnego umieszczenia w folderze. W związku z tym dla danego szablony należy kliknąć na przycisk Inspect i po pojawieniu się podsumowania należy wybrać OK.

concrete5_dodajemy_blok_013.png

Mamy dodany nowy szablon oraz potrafimy go zaktualizować. Ale jeszcze pozostał jeden krok. Mianowicie należy włączyć typy stron z szablony w Composer (Szkicownik). Bez tego nie będziemy mogli tworzyć podstron o strukturze dostępnej dla danego szablonu.
Przechodzimy do Dashboard (paneli administracyjnego) a następnie Page Types (typy stron). Na liście powinny nam pojawić się typy stron dostępne dla danego szablonu.

concrete5_dodajemy_blok_0101.png

Po wybraniu przycisku Composer dla danego typu możemy włączyć jego dostepność w szkicowniku (zaznaczamy checkbox, „Yes, include this page in Composer”). W przyszłości będziemy mogli także dodać (a raczej włączyć) dodatkowe atrybuty o czym w przyszłości.

concrete5_dodajemy_blok_0111.png

concrete5_dodajemy_blok_0121.png

Teraz możemy już tworzyć nowe podstrony w oparciu o nowy, szablonowy typ strony. Wracamy do Dashboard i przechodzimy do Composer. Teraz na liście powinna nam się pokazać dodatkowa pozycja, a po kliknięciu na nią domyślne pola oraz atrybuty, które zostały przypisane do danej podstrony.

concrete5_dodajemy_blok_0131.png