Thunderbird – kopia kontaktów online

Korzystanie z dwóch komputerów jest coraz bardziej powszechne. Największym problemem przy takim rodzaju pracy jest synchronizacja danych pomiędzy komputerami. Rozwiązań na ten problem jest mnóstwo: pendrive, dyski zewnętrzne, serwery FTP czy aplikacje działające w chmurze typu Dropbox.

W tym wpisie chcę pokazać jak wykorzystać Dropboxa do synchronizacji kontaktów z programu pocztowego Thunderbird. Dlaczego chcę synchronizować?

Kilka przyczyn:

  1. Lubię mieć porządek w kontaktach i na komputerach
  2. Chcę mieć pod ręką wszystkie adresy
  3. Chcę mieć takie same książki adresowe, żeby nie okazało się, że na jednym komputerze mam adres, a na innym nie
  4. Chcę, aby nadawca wyświetlał się tak jak ja chce

Chyba wystarczająco dużo powodów. Więc do roboty…

Zadanie jest dość proste, ale czasochłonne w zależności od ilości danych jakie posiadamy (ilość zapisanych adresów) oraz jak bardzo chcemy mieć je szczegółowe.

Co potrzebujemy:

  1. Thunderbird’a :)
  2. Dropbox’a :)
  3. Wtyczkę ThunderSync
  4. Trochę wolnego czasu

Teraz przechodzimy do czynów. Utworzyłem sobie nową książkę, do której wrzucę aktualne swoje kontakty. W niej zapiszę sobie adresy w sposób jaki chcę, aby mi się wyświetlały. Po tym wszystkim przechodzę do ustawień ThunderSync:

2012-04-26_140604.png

Jak widać dla każdej książki możemy ustawić inne parametry. Moją zbiorczą książką jest Adresy mailowe. Do niej powrzucałem wszystkie potrzebne kontakty. Teraz z menu po lewej wybieramy naszą książkę adresową, a po prawej wybrane opcje. Format w jakim będę eksportował to vCard. Dzięki temu można wykorzystać te dane do innych celów.

Następnie wskazałem folder, do którego ma zapisać kontakty. Jest to oczywiście nowo utworzony folder na Dropbox’ie.

Teraz trzeba wybrać akcje, jakie mają być w trakcie uruchamiania, zamykania i działania Thunderbird’a. Ja ustawiłem, że na początku ma zaimportować dane, a na końcu wyeksportować je. Jednak, jeśli dane się nie zmieniły, to żaden monit o akcje nie zostanie wyświetlony.

Jeśli jednak coś się zmieniło, to pojawi się okienko ze zmianami:

2012-04-26_140533.png

Teraz wybieramy opcję Compare, aby porównać wpisy. Jeśli jesteśmy gotowi do synchronizacji to klikamy na Synchronise, a wtyczka utworzy nam pliki kontaktów w folderze na Dropbox’ie. Teraz musimy tylko poczekać, aż zsynchronizuje się folder z Dropbox’em i już mamy przenośną książkę adresową :)

Na drugim komputerze należy zrobić to samo porównując zapisane adresy z tymi z Dropbox’a.