Znikające widgety z listy widgetów

Tytuł trochę masłem maślanym, ale najlepiej oddaje problem.

Pewno większość użytkowników Androida spotkało się z takim problemem. Ja z nim spotkałem się w przypadku programu ColorNote. Działo się to po restarcie telefonu – nagle z listy widgetów oraz z pulpitu znikały ikonki z moimi notatkami. Dlaczego? Zaraz to wyjaśnię :)

Program sam w sobie dobrze działał. Rozwiązaniem na to było reinstalacja aplikacji. Z czasem stało się to denerwujące, gdy co restart telefonu trzeba było wykonywać tą operację. Znalazłem inny program do notatek, który nazywa się Note Everything. Jednak problem znowu pojawił się taki sam jak w przypadku ColorNote! Zdecydowałem się, że napiszę do programisty Note Everything. Nie sądziłem, że misze. Ku mojemu zaskoczeniu odpisał :) Krótki opis problemu po angielsku i taką odpowiedź otrzymałem:

Widgets don’t work as long as the app is installed to the sd-card (it is an Android problem, not of my app!).

Move the app back to the phone memory (system settings -> apps -> manage apps), then restart your phone. Then the widgets should be back.

Jak widać problemem jest to, że aplikacja jest na karcie SD (microSD). W związku z tym, aby widgety nie znikały z pulpitu aplikacja musi być zainstalowana w pamięci telefonu.

Aby przenieść aplikacje do telefonu należy:

  1. Wejść w Menu
  2. => Ustawienia
  3. => Aplikacje
  4. => Zarządzaj aplikacjami
  5. Znaleźć tą aplikacje i wybrać ją z listy
  6. Kliknąć na: Przenieś do telefonu

Po tej operacji robimy restart telefonu i już nam widgety nie będą znikać z pulpitu :)