Jak polubić Androida za internet

System Android jest w głównym stopniu nastawiony na internet. Z resztą nie ma się co dziwić – telefony, a raczej smartfony, są to urządzenia pokroju małego komputerka. Dzięki niemu możemy odbierać maile, przeglądać strony internetowe i wiele innych rzeczy.

Sam używam aplikacji do pobierania maili, dzięki temu nie ważne gdzie jestem, zawsze mogę odebrać sobie maila. Używam także kalendarza, który synchronizuje mi się z kalendarzem Google. Bardzo wygodna sprawa!

Oprócz tych plusów jest też pewna wada, na którą łapią się nowe osoby. Tą wadą jest samoczynne łączenie się z internetem w celu synchronizacji danych z kontem Google, czy aktualizacji aplikacji. Dlaczego jest to wada? Użytkownicy, którzy biorą telefon z Androidem nie poczytają na ten temat i po miesiącu użytkowania są zaskoczeni rachunkiem za internet. Często starają się reklamować zaistniałą sytuację, ale operator nie zawsze idzie na rękę użytkownika.

Co w takim przypadku zrobić? Wielu mówi, aby zainstalować program APNdoird. Jego zadaniem jest zmiana nazwy APN (nazwy wykorzystywanej do łączenia się z internetem) w celu błędu połączenia. Przez pewien czas używałem tej aplikacji, jednak denerwowała mnie cały czas ikonka połączenia z internetem. Ponadto często występuje też problem z MMSami.

Znalazłem na to inne rozwiązanie. Zainstalowałem sobie widget Data Enabler. Tworzy on skrót na pulpicie do ustawień, w których możemy włączyć i wyłączyć korzystanie z połączenia z internetem. Dla mnie takie rozwiązanie jest najlepsze z kilku powodów:

  • nie pokazuje mi się ikonka E lub 3G
  • mam 100% pewność, że nie jestem połączony z internetem
  • łączę się wtedy, kiedy chcę, przez co oszczędzam baterię

Czy polubiłem Androida za jego internetowość? TAK. Wszędzie mogę zrobić to, co mógłbym zrobić na większym komputerze.